Децембарско дружење библиотекара и ученика издвојених одељења Основне школе „Вук Караџић“ у Васиљу и Подвису протекло је у духу обележавања новогодишњих празника.
Децембарски сусрети библиотекара и деце у сеоским основним школама увек су обојени веселом празничном атмосфером и нестрпљењем због предстојећег зимског распуста.
Награда „Књажевачко златно руно“, коју у оквиру Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“ додељује Народна библиотека „Његош“ за допринос стваралаштву за децу и разиграном детињству, 2024. године припала је фотографу Саши Милутиновићу.
На позорници Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2024“ Народна библиотека „Његош“ уручила је сарадницима награде и признања за допринос реализацији програма Манифестације и подршку стваралаштву деце и младих.
Драги моји,
Свима вам је познато да су учесници Бибиних полица прави генијалци. Од маја до децембра неуморно су стварали у девет Бибиних чаробних атељеа – драмском, књижевном, ликовном, јутјуберском, фотографском, музичком, новинарском, атељеу визуелне поезије и атељеу народне традиције. Али, чаролија је трајала много дуже.
Пети циклус радионица едукативно забавног програма „Од 1 до 5“ библиотекари су посветили „горућој“ еколошкој теми – глобалном загревању планете. Објаснили смо шта је то атмосфера и како настају озонске рупе, како угљен-диоксид утиче на ефекат стаклене баште, шта су то фосилна горива и колико загађују земљин омотач, колико штете наноси неконтролисано сечење шума, које су последице глобалног загревања.
Први циклус радионица „На ти са IT“ успешно је завршен у Народној библиотеци „Његош”. Полазници ових радионица били су ученици Техничке школе и Књажевачке гимназије.
У Народној библиотеци „Његош“ завршен je едукативни програм за средњошколце „Култура надохват руке“. Учесници програма, ученици првих разреда Техничке школе и Књажевачке гимназије су имали су прилику да, уз виртуелне посете, погледају нека од највећих светских достигнућа у уметности у култури.
Министарство културе Републике Србије у 2024. години одобрило је суфинасирање три пројекта Народне библиотеке „Његош“.У области културног наслеђа Министарство је подржало пројекат „Конзервација, рестаурација и дигитализација старе књиге цркава Тимочке епархије у општини Књажевац (крај пројекта)“, чиме ће се завршити послови заштите и очувања културних добара, започети 2019. године теренским истраживањима старе и ретке библиотечке грађе у црквама на подручју књажевачке општине, које је обавила Библиотека у сарадњи са Тимочком епархијом.
Ново дружење библиотекара и деце у сеоским школама протекло је у знаку тема из области екологије. За заједничко читање одабрана је бајка Уроша Петровића "Храстова шума", те је и највећи део времена посвећен разговору о значају дрвећа за квалитет живота на Земљи.
Други циклус едукативно-забавног програма „Читаоница-игаоница”, немењеног деци предшколског узраста, реализован је током новембра месеца у Народној библиотеци „Његoш“, као и у њеном огранку у Минићеву.
Колико је висок Анђеоски водопад, зашто је плод баобаба супер храна, како живе бушмани, где девојчице крију лице, у ком заливу живи 500 врста лептира, колико нам је близу држава са 3.000 замкова, како изгледа настава у школи са 55.000 ђака, само су неке од занимљивости које се крију у илустрованим атласима, лексиконима и енциклопедијама за децу представљеним на новом дружењу са ученицима у Минићеву.
Колико је висок Анђеоски водопад, зашто је плод баобаба супер храна, како живе бушмани, где девојчице крију лице, у ком заливу живи 500 врста лептира, колико нам је близу држава са 3.000 замкова, како изгледа настава у школи са 55.000 ђака, само су неке од занимљивости које се крију у илустрованим атласима и енциклопедијама за децу представљеним у четвртом циклусу радионица едукативно-забавног програма "Од 1 до 5".
Ако замислите живот без рокенрола, лако ћете се вратити у време с краја педесетих и почетка шездесетих година прошлог века. Стварајући један од највећих светских културних и друштвених феномена 20. века – рокенрол, почетком шездесетих на европској сцени појавили су „Битлси“ и „Стонси“, на југословенској „Индекси“, „Силуете“, „Златни дечаци“, „Црвени кораљи“, а на књажевачкој „Сенке“.
У новембру, месецу рођења једне од најзначајнијих ауторки за децу Астрид Линдгрен, библиотекари су посетили ученике издвојених одељења ОШ „Вук Караџић“ у Подвису и Васиљу.
Трећи циклус сусрета библиотекара и ученика трећег разреда књажевачких основних школа у едукативно-забавном програму "Од 1 до 5" донео је причу о најранијим облицима писања древних цивилизација, папирусу и пергаменту, почетку производње хартије, величанственим рукописним књигама,
У огранку Народне библиотеке „Његош“ у Минићеву одржане су радионице едукативно-забавног програма "Од 1 до 5", којима су присутвовали ученици другог, трећег и четвртог разреда.
Други сусрет библиотекара и ученика трећег разреда књажевачких основних школа у едукативно-забавном програму "Од 1 до 5" био је посвећен проналазачима и проналасцима који су променили свет, развоју науке и технологије, али и причи о томе да ли је човек модерног доба довољно одговоран према свету који га окружује.
У Народној библиотеци „Његош”, огранку у Минићеву, библиотекари су започели дружење са предшколском и школском децом, у оквиру едукативних програма „Читаоница играоница” и „Прваци у свету знања“.
На Дечјем одељењу Народне библиотеке „Његош“ почела је нова сезона радионица едукативно-забавног програма намењеног ученицима трећег разреда основне школе.
Почела је нова сезона сусрета библиотекара и ученика књажевачких сеоских школа. Први сусрети у новој школској години били су посвећени стваралаштву Бранислава Бране Цветковића.
Стручни рад под називом „Overwhelming effects of COVID-19 on public library services and recovery perspectives“ овбјављен је у међународном стручном часопису „Library Management“, чији су аутори Јелена Ћирић и Александар Ћирић.
На списку за откуп књига за јавне библиотеке Министарства културе Републике Србије у 2024. години нашла се публикација „Грађа за топографију Округа књажевачког Стевана Мачаја“.
У оквиру едукативно-забавног двојезичног програма Библиотеке "Мачке перу веш - E mačke parin e gada" у издвојеном одељењу Основне школе "Вук Караџић" у Подвису одржана је радионица посвећена музици народа света.
Народна библиотека „Његош“ 2024. године организује 9. Манифестацију дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“. Овај весели дечји фестивал сваке године почиње програмима Мајских свечаности.
У оквиру Пројекта „Каталог библиотека фрушкогорских манастира“, који уз подршку Српске читаонице у Иригу од 2009. реализује аутор пројекта библиотекар саветник Весна Петровић са тимом библиотекара, у библиотеци Манастира Велика Ремета одржан је 10. Стручни скуп „Манастири и библиотеке чувари културне баштине“.
Као резултат вишегодишње успешне сарадње, Народна библиотека „Његош” из Књажевца и Српско географско друштво из Београда организовали су од 24. до 26. априла 2024. године Другу Научну конференцију „Књажевачки крај – потенцијали, стање и перспективе развоја”.
У Народној библиотеци "Његош" реализован је едукативно забавни програм "Све је култура" у коме је учествовало више од стотину ученика петог разреда књажевачких основних школа.
Поводом 2. априла, Међународног дана дечје књиге, нови сусрет библиотекара са ученицима књажевачких сеоских школа био је посвећен Хансу Кристијану Андерсену, чувеном бајкописцу, чије је стваралаштво обележило детињство генерација деце широм планете.
Књажевачки библиотекари организовали су дружење са децом са сметњама у развоју која похађају наставу у Основној школи „Димитрије Тодоровић Каплар“ и њиховим наставницама.
Народна библиотека „Његош“ организовала је 20. марта 2024. године јавни час завичајне историје за ученике средњих и основних школа. Тема часа био је један од најзначајнијих и најдраматичнијих догађаја наше националне и завичајне историје, Тимочка буна 1883. године.
Са циљем да се најмлађима укаже на штетност неумереног коришћења мобилних телефона и рачунара, књажевачки библиотекари организовали су сусрет са децом вртића „Колибри“ у Минићеву.
Фебруарске радионице едукативно-забавног програма „Читаоница играоница“ биле су посвећене причи „Ствар“ Астрид Деборд, која је подстакла предшколце да размишљају и разговарају о занимљивој теми, а то је различитост и како на њу реагујемо.
Деца са сметњама у развоју, која похађају наставу у Основној школи „Димитрије Тодоровић Каплар“, посетила су Биби Сликовчицу на Дечјем одељењу Библиотеке.
У чаробном Бибином свету књига уживали су ове недеље ученици сеоске школе у Подвису. Из колекције двојезичних сликовница, које у едицији „Мачке перу веш – E mačke parin e gada“ објављује Народна библиотека „Његош“
XXXII Светосавски књижевни конкурс Народне библиотеке „Његош“ у Књажевцу расписан је у октобру 2023. године. У част 125-годишњице рођења Десанке Максимовић, писало се на тему „Размишљање на раскрсници“ (део стиха песме „Немам више времена“).
Са идејом да се у едукативно-забавни програм „Читаоница играоница“ укључи што већи број деце, књажевачки библиотекари и васпитачи Предшколске установе „Бајка“ организовали су сусрет са предшколцима вртића „Колибри“ у Минићеву, децом узраста од четири до шест година.
Последњи сусрет са предшколцима ПУ „Бајка“ 2023. године, у оквиру едукативног програма „Читаоница играоница“, протекао је у претпразничном расположењу.
Децембарски сусрети библиотекара и ђака из књажевачких сеоских школа били су нарочито весели, јер су протекли у духу празника којима се највише радују најмлађи.
Још један циклус радионица едукативног програма „Култура надохват руке“, намењених ученицима првог разреда средње школе, завршен је у Народној библиотеци „Његош“.
Четврти циклус сусрета библиотекара и ученика трећег разреда књажевачких основних школа донео је причу о најранијим облицима писања древних цивилизација, папирусу и пергаменту, почетку производње хартије, величанственим рукописним књигама, Гутенберговом проналаску покретних штампарских слова, првој штампаној књизи, првим књигама за децу, древним и савременим библиотекама.
У Народној библиотеци „Његош“ одржан је други циклус радионица за предшколце у оквиру едукативно-забавног програма „Читаоница играоница“, на којој су и деца и библиотекари покушали да одговоре на питање да ли добро проводити превише времена уз мобилни телефон.
Библиотекари Народне библиотеке „Његош“ присуствовали су Јесењем БДС форуму „Дигиталнa трансформација у библиотекама“, који је одржан 8. новембра 2023. године у амфитеатру Народне библиотеке Србије.
Деца са сметњама у развоју, која похађају наставу у Основној школи „Димитрије Тодоровић Каплар“, посетила са су са својим наставницама Дечје одељење Библиотеке.
Колико је висок Анђеоски водопад, зашто је плод баобаба супер храна, како живе бушмани, где девојчице крију лице, у ком заливу живи 500 врста лептира, колико нам је близу држава са 3.000 замкова, како изгледа настава у школи са 55.000 ђака, само су неке од занимљивости које се крију у илустрованим атласима и енциклопедијама за децу представљеним у трећем циклусу радионица едукативно-забавног програма "Од 1 до 5".
У октобарским сусретима библиотекара и ђака књажевачких сеоских школа причале су се, читале и драматизовале различите верзије популарних бајки, откривале нове занимљиве авантуре и светови, упознавали нови необични јунаци.
Визуелно читање природе пројекат је који је Народна библиотека „Његош“ реализовала током 2023. године, с циљем да окупи локалне ликовне уметнике различитих генерација који стварају у различитим техникама, како би они својим делима указали на значај очувања животне средине, угрожене климатским променама као последице глобалног загревања.
Поводом 200 година од рођења др Стевана Мачаја, Народна библиотека „Његош“ организовала је у петак, 27. октобра 2023, програм посвећен овом значајном лекару и истраживачу.
Други сусрет библиотекара и ученика трећег разреда књажевачких основних школа у едукативно-забавном програму "Од 1 до 5" био је посвећен проналазачима и проналасцима који су променили свет, развоју науке и технологије, али и причи о томе да ли је човек модерног доба довољно одговоран према свету који га окружује
Као и сваке године, едукативни програм „Прваци у свету знања“ и први сусрет „Читаонице играонице“ за предшколце организовани су у част писца коме је посвећена Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“.
Почео је нови циклус сусрета књажевачких библиотекара и ђака у сеоским школама, издвојеним одељењима основних школа „Димитрије Тодоровић Каплар“, „Вук Караџић“ и „Дубрава“.
У најновијем броју електронског часописа „Искра“ Основне школе „Никола Тесла“ из Београда, неколико страница посвећено је „Чаробним полицама Биби Сликовчице“ и гостовању ђака ове школе на прошлогодишњој манифестацији.
У Народној библиотеци „Његош“ током маја и јуна 2023. окупили су се ученици шестог и седмог разреда три књажевачке основне школе, ђаци који су већ на првом сусрету са библиотекарима показали да понешто знају о географији, историји, култури, школству, здравству, привреди књажевачке општине.
На конкурсу за суфинансирање пројеката у области културе и уметности који су подржани кроз међународне фондове за 2023. годину, Министарство културе Републике Србије подржало је пројект Народне библиотеке „Његош“.
На списку за откуп књига за јавне библиотеке Министарства културе Републике Србије у 2023. години нашла се публикација „Из наше славне епопеје – наши солунци говоре“ Драгослава Првуловића, коју је Народна библиотека „Његош“ у едицији „Завештање“ објавила 2022. године.
Доделом захвалница сарадницима и похвалница најактивнијим корисницима, изложбом и премијером документарног филма „Библиотека у Минићеву 1923–2023“, Народна библиотека „Његош“ свечано је обележила стогодишњицу постојања минићевске библиблиотеке.
Као део програма обележавања Дана општине Књажевац 2023, Народна библиотека „Његош“ организовала је Мајске свечаности Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“.
У Народној библиотеци "Његош" реализован је едукативно забавни програм "Све је култура" у коме је учествовало више од стотину ученика петог разреда књажевачких основних школа.
Алберт Ајнштајн је говорио: “Ако желите да ваше дете буде интелигентно, читајте му бајке! Ако желите да ваше дете буде веома интелигентно, читајте му још бајки!“
Народна библиотека „Његош“ била је организатор инфо дана о програму Креативна Европа, где се говорило о остваривању финансијске подршке европских пројеката у култури.
Народна библиотека „Његош“ била је домаћин стручног скупа посвећеног очувању старе библиотечке грађе као културног добра и дела националног културног наслеђа.
У оквиру реализације пројекта који је у области културних делатности националних мањина суфинансирало Министарство културе Републике Србије, Народна библиотека „Његош“ објавила је публикацију „На слово РР – рромане : (буквар за основце)“, чији је аутор наставница ромског језика Љубинка Буба Симић.
Трећи сусрет предшколаца и библиотекара протекао је у празничном расположењу. Уз причу Гордане Суботић „Залутало божићно писмо“, причало се о новогодишњим празницима, о жељама и очекивањима у Новој години.
У Народној библиотеци „Његош“ успешно је завршен први циклус радионица „На ти са IT“. Ученици Техничке школе и Књажевачке гимназије, чланови информатичке секције, полазници су ових радионица.
Четврти циклус сусрета библиотекара и ученика трећег разреда књажевачких основних школа донео је причу о развоју писмености, књиге и библиотека кроз векове
Едукативни програм „Култура надохват руке“ успешно је реализован у Народној библиотеци „Његош“. Учесници програма били су ученици првог и другог разреда Техничке школе.
У оквиру едукативно-забавног двојезичног програма Библиотеке посвећеног ромској деци, књажевачки библиотекари организовали су сусрет са ученицима у сеоској школи у Подвису.
Поводом 7. новембра, Дана науке и 9. новембра, Дана проналазача, други сусрет библиотекара и ученика трећег разреда књажевачких основних школа у едукативно-забавном програму "Од 1 до 5" био је посвећен проналазачима и проналасцима који су променили свет.
Други циклус радионица едукативно-креативног програма за предшколце "Читаоница играоница" протекао је у знаку Игора Коларова, а тема сусрета била је његова песма "Чудан, чудан свет".
У оквиру новембарских дана Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2022“, који се одвијају под слоганом „Кад је срце пуно“, у понедељак 7. новембра одржана је промоција сликовнице „Цици Му“ Попа Д. Ђурђева.
Народна библиотека „Његош“ промовисала је 26. октобра 2022. публикацију „Из наше славне епопеје – наши солунци говоре“ аутора Драгослава Првуловића (1917–1996).
Народна библиотека „Његош“ организовала је у октобру први циклус сусрета са ученицима у сеоским школама у Вини, Балановцу, Васиљу, Горњем Зуничу, Штипини и Подвису.
Почетком осамдесетих година 20. века, више од шест деценија након завршетка Првог светског рата, Драгослав Првуловић, учитељ у пензији, упутио се у потрагу за последњим живим солунским борцима књажевачког краја, у намери да забележи њиховe животне и ратне приче.
У сусрет Дану дечје књиге, током протекле недеље је са много радости и нестрпљења дочекана још једна посета библиотекара у сеоским школама у Васиљу, Балановцу, Вини, Подвису, Штипини и Горњем Зуничу.
Посета библиотекара издвојеним одељењима школа „Димитрије Тодоровић Каплар“, „Вук Караџић“ и „Дубрава“ и позајмица књига у учионицама сеоских школа прихваћена је са великом радошћу међу децом.
Мириси и звуци разговоре воде
У октобру 2021. расписан је XXX Светосавски књижевни конкурс. У част 200 година од рођења Шарла Бодлера, писало се на тему „Мириси и звуци разговоре воде“ (стих Бодлерове песме „Везе“).
Још један у низу сусрета библиотекара и ученика књажевачких сеоских школа протекао је у знаку добре књиге за децу и атмосфери новогодишњих и божићних празника.
Народна библиотека „Његош“ организовала је едукативне програме за основце и средњошколце, посвећене значајним личностима завичајне и националне историје.
У сусрет новогодишњим празницима, библиотекари Народне библиотеке „Његош“ обишли су децу припремних предшколских група три књажевачка вртића и две школе.
Нови сусрет библиотекара и ђака из сеоских школа у Штипини, Балановцу и Васиљу протекао је у знаку приче о развоју писмености, настанку првих књига и библиотека, појави првих књига за децу.
У оквиру двојезичног програма "Мачке перу веш - E mačke parin e gada", Народна библиотека "Његош" организовала је нови сусрет са ђацима издвојеног одељења ОШ "Димитрије Тодоровић Каплар" у Вини и издвојеног одељења ОШ "Вук Караџић" у Подвису.
Током септембарских сунчаних дана Народна библиотека „Његош“ организовала је сусрете са предшколцима ПУ „Бајка“, у оквиру програма „Читаоница играоница“, и са првацима књажевачких основних школа, којима је намењен програм „Прваци у свету знања“.
У оквиру двојезичног програма „Мачке перу веш – E mačke parin e gada“, књажевчаки библиотекари посетили су ђаке издвојеног одељења ОШ „Вук Караџић“ у Подвису.
Као чувари и промотери завичајног културног наслеђа и установе које подстичу и презентују различите врсте стваралаштва, библиотеке имају важну улогу у унапређењу културне и туристичке понуде локалне средине.
У Народној библиотеци „Његош“, на скромној свечаности и без присуства публике, уручене су награде Књажевчанима, учесницима XXIX Светосавског књижевног конкурса.
Седамдесетих година 20. века, 4. септембар, Дан ослобођења града, у Књажевцу је протицао у знаку полагања камена темељца за изградњу новог дечјег вртића или сеоског водовода, пресецања траке приликом отварања Робне куће „Београд“, фабрике „Тимофлора“ или неког другог важног објекта.
У октобру 2020. расписан је XXIX Светосавски књижевни конкурс. У част 140 година од рођења Владислава Петковића Диса, писало се на тему „У тренутку једном не знам шта се деси“ (стих Дисове песме „Јутарња идила“).
Седамнаеста конференција Библиотекарског друштва Србије „Мобилно библиотекарство: до удаљених корисника путем мобилних апликација, услуга и идеја“, одржана је у онлајн формату путем Zoom платформе од 14. до 16. децембра 2020. године.
У издању Народне библиотеке „Његош“ објављена је двојезична сликовница „Лисица и медвед“. Ромску народну причу о лукавој лисици и наивном медведу ђацима ОШ „Димитрије Тодоровић Каплар“ испричала је наставница ромског језика Љубинка Симић. Поучна прича о лисици и медведу инспирисала је ђаке да је забележе на српском и ромском језику и да причу илуструју.
Од 14. септембра до 4. децембра 2020. године у Народној библиотеци „Његош“ и у целом Књажевцу непрекидно је трајала чаролија звана Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“. Пета манифестација била је посвећена народним мудростима и шарму књажевачке вароши.
На виртуелној позорници Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2020“ Народна библиотека „Његош“ уручила је сарадницима награде и признања за допринос реализацији програма Манифестације и подршку стваралаштву деце и младих.
НАРОДНА БИБЛИОТЕКА „ЊЕГОШ“
РАСПИСУЈE XXIX СВЕТОСАВСКИ КЊИЖЕВНИ КОНКУРС ЗА НАЈБОЉА ОСТВАРЕЊА У ОБЛАСТИ ПОЕЗИЈЕ И КРАТКЕ ПРИЧЕ
ПОВОДОМ 140 ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ВЛАДИСЛАВА ПЕТКОВИЋА ДИСА, ЖИРИ ЈЕ ИЗАБРАО ТЕМУ
У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ О БИБЛИОТЕЧКО-ИНФОРМАЦИОНОЈ ДЕЛАТНОСТИ,У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ „ЊЕГОШ" У ТОКУ ЈЕ РЕВИЗИЈА БИБЛИОТЕЧКО-ИНФОРМАЦИОНЕ ГРАЂЕ.БИБЛИОТЕКА НЕЋЕ РАДИТИ СА КОРИСНИЦИМА ОД 26. ОКТОБРА 2020. ГОДИНЕ ДО ДАЉЕГ.
У Народној библиотеци "Његош", у оквиру обавезног сталног усавршавања и библиотечко-информационој делатности, одржан је стручни семинар "Селфи из библиотеке: рад са децом и младима на промоцији читања".
У оквиру активности Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“, Народна библиотека „Његош“ објавила је сликовницу „Бибин водич кроз Књажевац“. Аутор „Водича“ је ликовни уметник Раде Ристић, који је само за ову прилику насликао петнаест акварела са мотивима најпознатијих књажевачких знаменитости.
Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“ окупиће и ове године више стотина талентованих књажевачких средњошколаца, основаца и предшколаца. Септембарски и октобарски дани „Чаробних полица“ посвећени су едукативним радионицама, на којима се полазници обучавају и усавршавају за различите врсте креативног изражавања, стварају своја мала ремек-дела и припремају се да преставе своје радове у зборнику Манифестације и, овога пута, путем друштвених мрежа.
У едицији „Записи о завичају“ Народне библиотеке „Његош“ објављена је публикација „Заглавак, независан културно-економски лист“. Петнаеста књига ове едиције садржи фототипски репринт сачуваних бројева истоименог недељника који је у Књажевцу излазио 1935. године, библиографију листа и три истраживачка рада аутора Микице Сибиновића, Николе Милутиновића и Владане Стојадиновић, настала са циљем да употпуне сазнања о међуратној књажевачкој вароши, недељнику „Заглавак“ и времену које је забележио.
У новом броју „Бележнице“, часописа за библиотекарство, књижевност и културу Народне библиотеке Бор, који је управо изашао из штампе, објављен је и прилог Народне библиотеке „Његош“.
У фрушкогорском манастиру Велика Ремета 29. и 30. јуна 2020. одржан је IX Стручни скуп „Манастири и црквене библиотеке – чувари културне баштине“. Библиотекари, учесници скупа, говорили су о културном благу, књигама и рукописној грађи која се чува у црквама и манастирима широм Републике Србије и о фондовима црквених и манастирских библиотека.
На списку за откуп књига за јавне библиотеке Министарства културе и информисања Републике Србије нашле су се две публикације Народне библиотеке „Његош“, објављене 2019. године.
У области савременог стваралаштва – културних делатности деце и за децу и младе, Министарство културе и информисања Републике Србије подржало је и 2020. године један од најзначајнијих културних програма Библиотеке, Манифестацију дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“.
Стеван Јаковљевић, писац једног од најчитанијих романа српске књижевности о Великом рату, „Српске трилогије“, аутор је и других књижевних дела у којима слика време у којем је живео, посебно године Другог светског рата. Захваљујући свом књижевном раду примљен је у чланство Српске академије наука и уметности.
Народна библиотека „Његош“ омогућиће корисницима позајмицу библиотечке грађе ОД ЧЕТВРТКА 7. МАЈА 2020, уз строго поштовање прописаних мера заштите. Корисници су дужни да се придржавају наведених упутстава.
Народна библиотека „Његош“ представила је 11. марта 2020. нову едицију, „Разговори“, и прву књигу ове едиције посвећену разговорима са људима који су били на челу књажевачке општине од 1973. до данас и са њиховим најближим сарадницима.
Народна библиотека „Његош“ окупила је 28. фебруара 2020. награђене учеснике XXVIII Светосавског књижевног конкурса. Тема овогодишњег конкурса била је „Теку дани као река времена“, у част Данилу Кишу.
XXVIII Светосавски књижевни конкурс Народна библиотека „Његош“ расписала је у новембру 2019. У част Данилу Кишу, писало се на тему „Дани теку као река времена“.
Народна библиотека „Његош“ организовала је последње дружење у овој години са предшкоцима, полазницима забавно-едукативног програма „Читаоница играоница“.
Почетком 2019. године, Народна библиотека „Његош“ је се прикључила пројекту „Дигитални грађанин“ Института за развој и иновативност младих (ИРИМ) из Хрватске, захваљујући коме је добила 20 микробит рачунара и 5 Босон сетова додатака.
Народна библиотека „Његош“ је у сарадњи са Техничком школом почела са реализацијом новог едукативног програма „Каријерно вођење“, који је намењен ученицима завршних разреда основних и средњих школа.
На завршној свечаности „Чаробних полица Биби Сликовчице 2019“, Народна библиотека „Његош“ доделила је сарадницима награде и признања за допринос реализацији програма Манифестације и подршку стваралаштву деце и младих.
Извођењем премијере позоришне представе, концертом Бибине музичке дружине, изложбама радова, те представљањем учесника и доделом награда завршена је Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2019“, чији су програми, под заједничким називом „Новембарске тачке“, били посвећени Душку Радовићу.
Од 1. септембра 2019. године до Међународног дана детета који пада у новембру, у Народној библиотеци „Његош“ и у целом Књажевцу непрекидно је трајала чаролија звана Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“.
Осим стваралаца за децу и непосредних учесника, предшколаца, основаца и средњошколаца, Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2019“ окупила је и бројну публику, не само у Књажевцу.
Програм завршних свечаности Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2019“, под називом „Новембарске тачке“, Народна библиотека „Његош“ почела је представљањем свог новог издања, сликовнице „Врабац Тужибабац“ Бранка Стевановића.
Како је настала Европска унија, ко су њени оснивачи, како функционише, које су познате личности Европљани? Неке су од тема на којима се говорило на едукативном програму „Европска унија“, који Народна библиотека „Његош“ успешно реализује од 2017. године.
Акредитовани семинар за библиотекаре, са темом „Развој дигиталне библиотеке. Избор свих типова грађе уз поштовање Закона о ауторским и сродним правима“, одржан је 5. новембра у Матичној библиотеци „Светозар Марковић“ у Зајечару. Семинару је присуствовао и библиотекар Народне библиотеке „Његош“.
Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“, на девет едукативних програма окупила је ове године близу две стотине талентованих књажевачких средњошколаца и основаца.
Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“ окупила je ове године тридесетак основаца и средњошколаца, учесника нових Бибиних креативних програма – Фото-атељеа и Атељеа видео-креација.
Едукативни програм „Прваци у царству знања“, којим Народна библиотека „Његош“ почиње сваку школску годину, посвећен је и овог пута Манифестацији дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“.
Едукативни програми Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице 2019“ почели су 16. септембра окупљањем чланова Бибине редакције, ученика Књажевачке гимназије и Техничке школе Књажевац.
Манифестација дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“ окупиће ове године више стотина талентованих књажевачких средњошколаца, основаца и предшколаца. Септембарски и октобарски дани „Чаробних полица“ посвећени су едукативним радионицама, на којима се полазници обучавају и усавршавају за различите врсте креативног изражавања, стварају своја мала ремек-дела и припремају се за завршне свечаности Манифестације у новембру 2019. Домаћин „Чаробних полица 2019“ је књижевник Душан Ђурђев.
Народна библиотека „Његош“ до 1. новембра 2019. године организује акцију КОЛЕКТИВНОГ УЧЛАЊЕЊА. Цена годишње чланарине (12 месеци) је 200 динара и плаћа се приликом учлањења у Библиотеку. Исто важи и за обнављање чланарине.У наведеном термину ову повољност могу користити:- ученици књажевачких основних и средњих школа, групно и појединачно;- запослени у књажевачким основним и средњим школама и вртићима, групно и појединачно.
Изложба посвећена животу и делу историчара и дипломате Михаила Гавриловића отворена је 10. септембра 2019. у Народној библиотеци „Његош“. На отварању је говорила Миљана Ђорђевић, аутор изложбе.
Библиотекари Народне библиотеке „Његош“ присуствовали су Сателит конференцији ИФЛА Секције за рад са децом и младима, чији је домаћин 22. августа 2019. била Народна библиотека Србије.
У Геронтолошком центру Књажевац, у оквиру програма „Књига на путу до корисника“, Народна библиотека „Његош“ организовала је сусрет са корисницима, на којем се, уз малу изложбу фотографија, занимљивих текстова и афоризама, говорило о животу и делу Душка Радовића.
У оквиру пројекта „Наслеђе 2.0“, 6. августа 2019. у Народној библиотеци „Његош“ одржана је једнодневна уметничка радионица израде дигиталних колажа, инспирисаних архитектонским наслеђем Књажевца.
На списку за откуп књига за јавне библиотеке Министарства културе и информисања Републике Србије нашле су се три публикације Народне библиотеке „Његош“, објављене 2018. године.
Посебном радионицом у оквиру едукативног програма „Читаоница играоница“, Народна библиотека „Његош“ подржала је мини пројекат васпитачице Соње Петровић „Мој љубимац“.
Народна библиотека „Његош“ је од 28. маја до 7. јуна одржала блок радионица програмирања у књажевачким основним и средњим школама, у оквиру пројекта „Дигитални грађанин“ Института за иновативност и развој младих из Загреба.
У склопу обавезног стручног усавршавања, библиотекари Народне библиотеке „Његош“ присуствовали су стручном семинару „Иновације у библиотекарству – какву библиотеку желимо“, чији је аутор и водитељ Беба Станковић, библиотекар Народне библиотеке Србије.
У оквиру пројекта „Дигитални грађанин“, Народна библиотека „Његош“ је организовала почетну едукацију о коришћењу микробит рачунара и Босон сета додатака, које је донирао Институт за развој и иновативност младих из Загреба.
У оквиру пројекта CLINK – Cultural heritage as a link diversity of Europe (Културна баштина као спона која повезује локалне заједнице), 15. и 16. маја 2019. у француском граду Каену одржана је конференција чија је тема била „Учешће грађана у очувању културног наслеђа локалне заједнице“.
Неки од најзначајнијих датума у историји књажевачког краја и књажевачке вароши везани су за име кнеза Милоша Обреновића. Светли књаз је својим присуством „благоизволео почастити“ народ овога краја у две прилике – у јулу 1833, непосредно после ослобођења од османске власти и припајања Тимочке крајине Кнежевини Србији, и у јануару 1859, када је „благоволио изjавити да се варош Гургусовац у напредак зове Књажевац“.
Мајски дани Манифестације дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“ протекли су у дружењу књажевачких предшколаца и основаца са писцем за децу Јасминком Петровић и ликовним уметником Добросавом Бобом Живковићем.
Захваљујући Протоколу о пословној сарадњи између Српског географског друштва и Народне библиотеке „Његош” из Књажевца, у Књажевцу је 19. и 20. априла 2019. реализована је заједничкa организацијa научног скупа интердисциплинарног карактера.
У области библиотечко-информационе делатности, Министарство културе и информисања Републике Србије подржало је реализацију пројекта „Од игле до микробит рачунара“ Народне библиотеке „Његош“.
У оквиру пројекта „Дигитални грађанин“ у Библиотеци града Београда 17. априла одржана je друга у низу микробит обука за библиотекаре јавних библиотека у Србији, којој су присуствовали и библиотекари Народне библиотеке „Његош“.
Под покровитељством Општине Књажевац, и захваљујући дугогодишњој сарадњи, Народна библиотека „Његош“ и Српско географско друштво организовали су 19. и 20. априла 2019. Научну конференцију „Књажевачки крај - потенцијали, стање и перспективе развоја“.
Васиона – тема је која сваке школске године, већ дуже од деценије, изазива пажњу и буди радозналост најмлађих полазника едукативних програма Народне библиотеке „Његош“. На другом пролећном сусрету предшколаца и библиотекара говорило се о планети на којој живимо и тајанственом свету који је окружује.
На Дечјем одељењу Народне библиотеке „Његош“ завршене су радионице едукативно-забавног програма „Све је култура“.Ученицима петог разреда књажевачких основних школа представљено је двадесетак личности чија су дела део локалне, националне и светске културне баштине. У игри откривања занимљивости, смешних и дирљивих догађаја из живота великана уметности, науке и културе, њиховом стваралаштву, историјском периоду у ком су живели и њиховим савременицима, деца су обогатила и проширила школско знање и општу културу.
У Народној библиотеци „Његош“ одржан је још један циклус радионица едукативног програма „Култура надохват руке“, који је намењен ученицима првог разреда средње школе.
У Геронтолошком центру Књажевац, у оквиру програма „Књига на путу до корисника“, Народна библиотека „Његош“ организовала је сусрет са корисницима Центра, на којем се, уз малу изложбу фотографија и занимљивих текстова, говорило о животу и делу Вука Караџића.
Народна библиотека „Његош је поводом 8. априла, Међународног дана Рома, организовала дружење са ромским малишанима, учесницима едукативно- забавног двојезичног програма „Мачке перу веш – Е mačke parin e gada“.
Према управо објављеним резултатима конкурса Министарства културе и информисања Републике Србије, Народној библиотеци „Његош“ одобрена су средства за суфинансирање пројекта у области савременог стваралаштва – културних делатности деце и за децу и младе. Министарство културе подржало је ове године један од најзначајнијих културних програма Библиотеке, Манифестацију дечјег стваралаштва „Чаробне полице Биби Сликовчице“ и за то определило 250.000 динара.
Захваљујући сарадњи Општине Књажевац и Завода за уџбенике из Београда, јавна и школске библиотеке књажевачке општине на поклон су добиле око пет стотина књига. Реч је о публикацијама научног карактера, књигама за децу и младе, делима српске и светске књижевности, публикацијама на страним језицима.
У недељи када се у целом свету 2. април, дан рођења „краља бајки“ Ханса Кристијана Андерсена, обележава као Међународни дан дечје књиге, Народна библиотека „Његош“ организовала је програм за ученике трећег разреда свих књажевачких основних школа. Библиотекари су за ову прилику припремили презентацију о Мирославу Мики Антићу и његовом „Плавом чуперку“, на чији је 50. рођендан од објављивања установљена истоимена награда коју додељују Змајеве дечје игре за најбољу књигу за децу.
С почетком пролећа, почео је и нови циклус радионица едукативно-забавног програма за предшколце „Читаоница играоница“. Осим одушевљења што се сусрети одвијају у новом простору Народне библиотеке „Његош", малишани су показали и велику заинтересованост за авантуре симпатичног вука који је научио да чита и пише. Прича „Просвећени вук“ подстакла је предшколце на размишљање и на разговор о важности стицања знања, па тиме и самопоуздања. Групни радови будућих првака, на којима су исцртали догодовштине просвећеног вука, изложени су на Дечјем одељењу Библиотеке.
Народна библиотека „Његош“ организовала је сусрет са учесницима XXVII Светосавског књижевног конкурса. Сусрету су присуствовали и одабраној публици се представили књажевачки аутори најуспелијих поетских и прозних радова, добитници награда и похвала жирија. Утиске о конкурсу са учесницима је поделио члан жирија Небојша Ђорђевић, похвалио награђене и још једном истакао једногласно мишљење жирија да се међу радовима у конкуренцији млађих од 15 година посебно издвајају аутори из оних средина у којима се посебна пажња поклања књижевном стваралаштву.
На Дечјем одељењу Народне библиотеке „Његош“ одржан је сусрет са ромским малишанима из школе „Каплар“, који се друже, уче и негују матерњи језик у оквиру едукативно-забавног двојезичног програма „Мачке перу веш – E mačke parin e gada“. Библиотекари су за малишане организовали игру - малу авантуристичку потрагу за племенитом баком и намћор деком, јунацима двојезичне сликовнице „Кућа од воска и кућа од соли“.
Поводом Светског дана поезије и објављивања збирке „Песме“ Љубомира Симића (Књажевац, 1880 – Ниш, 1900), Народна библиотека „Његош“ организовала је Ћаскање са историчарем књижевности проф. др Гораном Максимовићем, редовним професором Филозофског факултета Универзитета у Нишу.Тема разговора са проф. Максимовићем била је српска књижевност с краја 19. века, када, на прелазу из епохе реализма у модерну, долази до значајног искорака из доминантне реалистичке поетике и појаве парнасо-симболизма који почиње са Војиславом Илићем.
Народнa библиотекa „Његош“ реализовала је информативни програм „Интернетом до занимања“, намењен малим матурантима и посвећен њиховој професионалној оријентацији.Циљ програма је да ученике осмог разреда подстакне да се, пре доношења коначне одлуке о избору средње школе, детаљно информишу о свету образовања и свету рада, да истраже себе као највећу загонетку пуну интересовања, способности, потреба, жеља и направе прави избор средње школе.
Зашто је важно бележити народне приче, шта се из њих може научити и шта све треба да се догоди да би се оне нашле у књигама, нека су од питања на која су књажевачки библиотекари, у разговору са ђацима ОШ „Дубрава“ у Минићеву, добили занимљиве и тачне одговоре. Повод за овај сусрет, организован у сарадњи са педагошким асистентом Дамиром Османовићем, била је двојезична сликовница „Кућа од воска и кућа од соли“, коју је Народна библиотека „Његош“ објавила 2018. године у едицији „Мачке перу веш“.
Овогодишњу набавку књига Народна библиотека „Његош“ почела је вредним поклоном, публикацијама из богате издавачке продукције Завода за уџбенике из Београда. Фонд Библиотеке богатији је за педесетак наслова научне литературе, књига за децу и младе и публикација на страним језицима. Поклон је у Библиотеку стигао захваљујући сарадњи Завода за уџбенике и Општине Књажевац.
На Међународни дан матерњег језика, 21. фебруара, Народна библиотека „Његош“ организовала је промоцију научног пројекта „Језик и фолклор Рома у Књажевцу“. Уз помоћ језичких консултаната, познавалаца ромског језика из Књажевца, Љубинке Р. Симић, Дарка Ибрића, Љубинке С. Симић, Катарине Ибрић, Загорке Симић и других учесника у пројекту, теренским истраживањима и обрадом на терену прикупљеног материјала бавили су се лингвисти Балканолошког института САНУ, др Биљана Сикимић, др Светлана Ћирковић и др Мирјана Мирић.
Изложба „Портрети учесника Великог рата“ Народне библиотеке „Његош“ гостовала је од 15. до 17. фебруара у Ргошту. Гостовање је организовано у сарадњи са Месном заједницом Ргоште.
Изложба Народне библиотеке „Његош“ „Портрети учесника Великог рата, из збирки и сећања потомака“, посвећена стогодишњици ослобођења Књажевца у Првом светском рату, отворена је у Геронтолошком центру Књажевац. Изложбу су отворили историчар Мартин Стојановић и библиотекар Владана Стојадиновић.
XXVII Светосавски књижевни конкурс Народна библиотека „Његош“ расписала је у новембру 2018. године. У част јубилеја Милоша Црњанског, писало се на тему „Негде... где нисам био...“. Учесника на конкурсу било је 159, а на адресу организатора стигло је 216 радова из 43 места из Србије и из иностранства. У Конкурсном зборнику XXVII/11, који ће из штампе изаћи у фебруару 2019, биће штампано 25 радова, које је жири – књижевници Слободанка Станковић Илић и Небојша Ђорђевић и библиотекар Владана Стојадиновић, одлучујући усаглашено и једногласно, оценио као најуспелије.
Народна библиотека „Његош“ једна је од 20 библиотека из Србије, које су се почетком 2019. укључиле у регионални пројекат „Дигитални грађанин“. Пројекат ће Библиотеци омогућити развој нових услуга и активности у едукацији различитих категорија корисника уз примену напредних технологија. Реализација пројекта у Србији започела је едукацијом библиотекара, а прва микробит обука, којој су присуствовали и књажевачки библиотекари, одржана је 18. јануара 2019. у Народној библиотеци Србије у Београду.
Вишегодишњи научни пројекат „Језик и фолклор Рома у Књажевцу“ успешно је окончан крајем 2018. објављивањем научне публикације „Језик и традиција књажевачких Рома“. Пројекат је реализован од 2016. до 2018. године, уз финансијску подршку Министарства културе и информисања Републике Србије, а њему су, осим научника, лингвиста Балканолошког института САНУ, др Биљане Сикимић, др Светлане Ћирковић и др Мирјане Мирић, велики допринос дали локални активисти, обучавани у претходне три године за теренска истраживања и лексикографску обраду прикупљене грађе.