Отварањем изложбе посвећене учесницима Великог рата из књажевачког краја и причом о њиховом ратном путу, Народна библиотека „Његош“ обележила је 16. октобра 2018. стогодишњицу ослобођења вароши у Првом светском рату.
Земљоделци, трговци и индустријалци, официри, учитељи, кафеџије, мајстори занатлије из Књажевца и околине, и регрути и прекаљени борци балканских ратова, обукли су 1914. униформе и са Тимочком или неком другом дивизијом Српске војске по команди кренули свако својим ратним путем.
Дане Великог рата проводили су у борби и рововима, у позадини и на првим линијама фронта, на опоравку после албанске голготе, у аустроугарским, немачким и бугарским логорима, свакако у страху за сопствени живот, у бризи за блискима који су остали у окупираној Србији и у чежњи за отаџбином. Многи се из рата или заробљеништва нису вратили…
О збивањима из наше завичајне и националне историје, страдањима и победама, функционисању српске војске и државе на Крфу и током ратовања на Солунском фронту, говорио је историчар Ивица Мишић, рецензент изложбе. Казивања солунских бораца књажевачког краја, забележена у књизи „Док су солунци још говорили“, читао је Младен Милошевић.
Посебну пажњу публике привукла је изложба „Портрети учесника Великог рата“, коју је Народна библиотека „Његош“ приредила поводом обележавања јубилеја. Изложба је настала од одабране грађе из приватних збирки и казивања потомака – унука, праунука и чукунунука ратника књажевачког краја и садржи близу четрдесет прича о њиховим занимљивим судбинама, ратним и животним. Фотографије, рукописна грађа, документи и сећања о учесницима Великог рата доприносе прикупљању података значајних за употпуњавање слике о крупним догађајима књажевачке прошлости и чување успомене на претке и њихове заслуге у стварању и писању завичајне историје.
„Портрети учесника Великог рата (из збирки и казивања потомака)“ друга је изложба едиције „Трагови“, којом књажевачка библиотека настоји да публици представи грађу о људима и догађајима који су обележили прошле векове, понеки утицали на токове завичајне и националне историје, и да за будућност сачува „приче лепе и вредне да се казују и преносе другима, уз јубилеје и ван њих“.
Изложба ће бити доступна публици у холу Дома културе до 16. новембра 2018. године.